29 března, 2023
SPD

Zrušený severomoravský klub SPD projde obnovou. Podle Volného bylo jeho zrušení manažerskou chybou

Okamurova SPD oznámila, že do šedesáti dnů rozhodne o obnově moravskoslezského klubu. Ten byl rozpuštěn na základě údajných nedemokratických praktik tamního předsedy Lubomíra Volného. Jak naznačuje část členů SPD, jedná se o důsledky vnitrostranického sporu, který má na svědomí právě rozpad inkriminované buňky. Vedení strany ale bohužel tuto situaci odmítlo komentovat.

Jak Volný přiznal v pořadu Čt, kam byl pozván, panují mezi ním a Tomiem Okamurou určité spory. Dále konstatoval, že chce lídra SPD vyzvat jako kandidát na předsedu strany. Šlo však pouze o různé náznaky, o co se přesně jedná, však komentovat odmítl: “Já bych to tady opravdu nerad hlouběji rozebíral. Myslím si, že to jsou věci, které by se nejdříve měly probrat na vnitrostranickém demokratickém fóru.“

Právě vnitrostranické spory jako k možné příčině rozpuštění moravskoslezské organizace, jíž Volný šéfoval, se přiklání i řadoví členové. Toto potvrzuje pro Aktuálně.cz i jeden z členů místní organizace SPD, který za ni kandidoval do sněmovny, ale nechtěl být jmenován slovy: “Měli jsme jako kraj naprosto jasné, legitimní a demokratické požadavky, které jsme v souladu se stanovami prosazovali. Předsednictvo je zcela odmítlo, označilo naše jednání za porušení stanov a zrušilo nám krajský klub.“

Volný se navíc domnívá, že v tomto případě se SPD nepídila po faktech, ale nechala se unést na základě provokace, čímž udělala velkou chybu.

Severomoravskou buňku se rozhodlo zrušit předsednictvo strany, jejímž členem je i Jaroslav Holík, který k danému tématu uvedl, že bohužel z jednání musel odbíhat na schůzku ohledně životního prostředí. Tím pádem se přiznal, že nemá o samotném rozhodnutí dostatek informací. “Mám více informací ze sdělovacích prostředků než z vlastního jednání, jak jsem přebíhal. Podotýkám, že stav české krajiny je pro mě důležitější,” dodal k věci Holík.

Lídr hnutí Tomio Okamura se, jak je u něho zvykem, veškerým odpovědím na dané téma odmítl vyjádřit. To Radovan Vích – další člen představenstva, byl maličko sdílnější. I když byla jeho odpověď hodně skoupá, přesto aspoň odkázal na dřívější stanovisko tiskové mluvčí Barbory Zeťové. Ta již dříve také velmi stručně vysvětlila, že “v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov včetně krácení demokratických práv členů,” a právě proto byl klub na základě těchto faktů zrušen.

“V našem kraji se nedělo nic z toho, co je uváděno a popisováno. Já se obávám, že celorepublikové vedení SPD udělalo manažerskou chybu na základě profesionálně připravené dezinformace a provokace vůči našemu vedení,” řekl Volný v České televizi, který stejně jako další oslovení členové inkriminované buňky nařčení odmítají.

Na otázky redakce Aktuálně.cz ohledně této kauzy, odmítl odpovědět i další poslanec z Moravskoslezského kraje, místopředseda tamní buňky Marian Bojka. “Aktuálně.cz, nezlobte se, já vás nemám rád. Ve vztahu k SPD jste byli neloajální, takže já se s vámi o tomhle bavit nechci,” uzavřel velmi razantně celou diskusi Bojka.

Činnost buňky, jež byla zrušena, neunikla ale pozornosti médií již v minulosti. V roce 2017 ji opustila řada členů, což zaujalo širokou veřejnost natolik, že se o její činnost začala zajímat hlouběji. Odejití členové se již tehdy nechali slyšet, že se Volný choval jako diktátor. Názorové oponenty umlčoval a nedal jim žádný prostor k vyjádření se. Ba naopak se podle jejich slov obklopoval pouze těmi, kteří prakticky neměli svůj názor a tím pádem hlasovali pouze podle svého guru. Volný na slova kritiky již tehdy kontroval, že se jednalo o nasazené agenty z jiných politických stran. Podle jeho slov se jednalo o záměrné poškozování SPD. A za tímto svým tvrzením si skálopevně stojí dodnes.

Voliči SPD z moravskoslezského kraje se však nemusí obávat, že zůstanou bez svého regionálního klubu dlouho. Vedení strany přislíbilo řešení této choulostivé situace a to do šedesáti dnů od rozhodnutí o jeho znovu založení, ovšem už bez Volného. Dosavadní řadoví členové tak budou moci opět nastoupit do svých funkcí.

Mluvčí SPD to vysvětlila slovy: “Nové vedení bude zvoleno až po svolání řádné regionální konference. Do té doby budou vést Moravskoslezský kraj pověření koordinátoři.“

 

Zdroj: aktuálně.cz

Další příspěvky