8 srpna, 2022
ANO 2011 Prezident

Z Bílého domu přišlo potvrzení pozvánky pro Babiše. Hrad zareagoval slovy, že se nejedná o soutěž mezi prezidentem a premiérem

“Prezident Donald Trump a první dáma Melania Trumpová uvítají premiéra Andreje Babiše a paní Moniku Babišovou z České republiky při jejich první oficiální návštěvě Bílého domu 7. Března.” Toto prohlášení zveřejnil ve středu Bílý dům na své internetové stránce. Těmito slovy potvrdil Úřad prezidenta spojených států nadcházející návštěvu premiéra Andreje Babiše ve Washingtonu.

Podle prohlášení, které mimo jiné připomíná, že se Babišova návštěva uskuteční v rámci výročí 30. let od „sametové revoluce“ a 20. let od vstupu ČR do Severoatlantické aliance, bude prezident USA a předseda české vlády rokovat o posílení oboustranných vztahů. Dále budou řešit potřebu společně čelit globálním výzvám a to včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti. Chybět nebude ani jednání o vzájemném obchodu.

Českého premiéra Babiše o pozvání do Bílého domu informoval ve středu americký velvyslanec v České republice Stephen King. Babiš reagoval na pozvání slovy, že pozvání je vyvrcholením vynikajících vztahů mezi Českou republikou a USA. I ministerstvo zahraničí kvitovalo toto pozvání velmi kladně a označilo tento krok za velký úspěch české diplomacie. Jedním dechem také dodalo, že o agendě bude jednat šéf diplomacie Tomáš Petříček, který je v současné době ve Washingtonu na návštěvě.

Pozadu nezůstal ani český velvyslanec Hynek Kmoníček, který pro Českou televizi uvedl, že si je americká diplomacie velmi dobře vědomá faktu, že to jsou právě Spojené státy, které v multipolárním světě soutěží o vliv ve střední a východní Evropě.

Kmoníček také doslovně uvedl: „Myslím, že někdy okolo případu hackera Nikulina a konče případem Huawei bylo jasné, že Česká republika je v této chvíli natolik zajímavým partnerem a natolik ekonomicky úspěšným, že si opět po šesti sedmi letech zaslouží výrazně vyšší úroveň americké pozornosti.“

Byla to reakce na vyjádření USA, které považují čínskou společnost Huawei za velké bezpečnostní riziko. Stejný postoj v této věci zaujímá také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Toto potvrdil již vloni na jaře, kdy i přes odpor Ruska vydal Jevgenije Nikulina do USA.

Kmoníček se dále domnívá, že se Amerika rozhodla udržovat vztahy s Českou republikou způsobem nazvaným modus Rakousko. Ve středu totiž přijal americký prezident rakouského kancléře Sebastiana Kurze v Bílém domě. „S rakouským prezidentem se prezident Trump sejde, až pojede do Rakouska. Čili nám začínalo být jasné, že asi budeme ve stejném způsobu vypořádání všech platných pozvání,“ dodal. Trumpovu cestu do Rakouska ale zatím Bílý dům oficiálně neoznámil.

 

Také český prezident Miloš Zeman dlouhodobě usiloval o pozvání do Bílého domu. Byl to právě on, kdo Trumpa podporoval při prezidentských volbách v USA. Po jeho vítězství vydal Hrad prohlášení, že se Česká republika konečně dočkala, a že prezident dostal kýžené pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem a to na jaro 2017. Bohužel se toto setkání dodnes neuskutečnilo.

Přesto přese všechno prezidenta Miloše Zemana pozvánka pro Babiše potěšila, jak potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který to ve čtvrtek potvrdil pro rádio Impuls:

„Jde o zájmy naší země a je velmi dobře, že pan premiér zavítá do Bílého domu a bude se s prezidentem Trumpem bavit o důležitých otázkách, které se týkají česko-amerických vztahů.“ Dále se vyjádřil, že prezidenta Zemana nemrzí ani fakt, že on sám se ještě v Bílém domě s americkým prezidentem zatím nesetkal a že celou věc vidí tak, že se v žádném případě nejedná o žádnou soutěž mezi ním a premiérem Babišem.

Zdroj: lidovky.cz

Další příspěvky