29 března, 2023
ANO 2011 Vláda

Vondráček udělal skandál ve sněmovně: stál na stole a hrál na kytaru. Omluvil se, ale opozice požaduje rezignaci

Opozice silně kritizuje chování předsedy dolní komory a místopředsedu hnutí ANO Radka Vondráčka. Ten stál na předsednickém pultu, hrál na kytaru a zpíval v Poslanecké sněmovně, informovaly o tom Seznam Zprávy. Vondráček ale tvrdí, že jsou snímky z podzimu 2017, kdy ANO vyhrálo volby. Řekl, že je na svůj čin náležitě hrdý a myslí si, že jeho vystoupení sálu prospělo. Přesto se všem ve sněmovně omluvil, požádal ho o to Andrej Babiš (ANO). Ovšem několik opozičních poslanců požaduje neprodlenou rezignaci, Vondráček však vyhovět nehodlá.

Předseda Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček (vlevo) s kytarou v ruce na předsednickém pultu v Poslanecké sněmovně. (říjen 2017)Předseda Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček (vlevo) s kytarou v ruce na předsednickém pultu v Poslanecké sněmovně. (říjen 2017)Předseda Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček (vlevo) s kytarou v ruce na předsednickém pultu v Poslanecké sněmovně. (říjen 2017)Předseda Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček (vlevo) s kytarou v ruce na předsednickém pultu v Poslanecké sněmovně. (říjen 2017)

zdroj: Seznamzpravy.cz

Podle webu Seznam oslavoval Vondráček ve sněmovní restauraci s partou kolegů a poté šli do hlavního jednacího sálu. S kytarou v ruce vyskočil na předsednický pultík a kolegům zahrál. Hrál a zpíval s ním také poslanec ANO Miloslav Janulík.

Vondráček pravdivost snímků serveru potvrdil. „Já se k tomu dokonce hrdě hlásím,“ řekl. Dodal, že podle něj vystoupení dokonce sálu sněmovny prospělo a rád by v budoucnu nějaké další zopakoval. „Já mám jeden sen. Chtěl bych, kdybych tam dostal krojované lidi, folklorní sdružení. Já doufám, že si ještě ve sněmovně zazpívám,“ prohlásil.

„Bylo to v době, kdy se dělala rekonstrukce sálu, kdy tam byly vytrhané koberce. Tak jsme se domluvili, že bychom tam krátce zahráli. Já myslím, že to tomu sálu jen prospělo. V Lucerně si zahraje kdekdo, ale tady zase tolik lidí možnost zahrát si nemá,“ míní Vondráček.

Související obrázek

zdroj: novinky.cz

Podle premiéra Babiše se jedná o klukovinu, se kterou ale nesouhlasí a považuje ji za nevhodnou. Vondráčka proto vyzval k omluvě. „Samozřejmě to nevypadá dobře. Asi toho teď lituje, si myslím,“ řekl Babiš. „Myslím, že by se měl omluvit, vysvětlit to,“ doplnil. Nejedná se ale podle něj o něco zásadního.

Vondráček později výzvě vyhověl a omluvil se. „Jestliže jsem se dotkl něčích citů, jestli to opravdu bere jako znesvěcení, jestli to bere nikoli jako trošku uvolnění, jako zlidštění toho prostoru, tak mě to mrzí a moc se za to omlouvám,“ řekl Frekvenci 1 Vondráček.

 Němcová z ODS si myslí, že je jedinou možností rezignace

Opozice Vondráčka velice kritizovali a chtějí po něm rezignaci. „Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie,“ napsala bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

„Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země. Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Jedinou možnou reakcí je rezignace předsedy sněmovny na svou funkci,“ doplnila Němcová.

Související obrázek

zdroj:financnici.cz

Předsedu k odstoupení požádal také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Poskakující poslanci hnutí ANO po předsednické lavici Poslanecké sněmovny je absolutní neúcta k ústavním institucím. Jako politik se stydím a za tyhle nechutné papaláše se omlouvám,“ uvedl. Vondráček by podle něj měl odstoupit, protože jeho chování je více než neslušné. Pospíšil dodal, že TOP 09 chce s dalšími stranami navrhnout, aby se sněmovna kauze mimořádně věnovala.

Pospíšilova kolegyně z TOP09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru napsala, že tato událost by byla ve většině vyspělých zemí důvodem k odstoupení. „U nás se pan Vondráček ani neomluvil, naopak se k tomu poměrně hrdě hlásí a přijde mu to normální,“ dodala.

„Někomu to možná přijde úsměvné. Mně symbolické pro vládu ANO. Arogance moci. ,My můžeme všechno. A ještě se za to nestydíme.‘ Umíte si tohle představit v jakékoliv civilizované zemi?“ uvedl na Twitteru první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek poznamenal: „Takto se chovali bolševici po dobytí Zimního paláce.“

Premiér Babiš opozici okomentoval tím, že „nemá co dělat, tak vždycky něco žádá“. Sám Vondráček vzkázal, že svou funkci předsedy sněmovny opustit nehodlá. Řekl, že „jedna věc je zbožné přání nebo politický boj, druhá věc je realita“.

Další příspěvky