29 března, 2023
ANO 2011

Podle ministra Vojtěcha není jisté, jestli pojišťovna zaplatí drahou operaci v zahraničí. Vznikne proto komise

Odborná komise bude v příštím roce rozhodovat o tom, zdali zdravotní pojišťovna proplatí drahou operaci v zahraničí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) si myslí, že dnes nemá rozhodování pojišťoven jasná pravidla. V důsledku toho se neustále objevují případy, ve kterých pojišťovny nepomohou a lidé musí na nákladnou léčbu shánět peníze od dárců.

Česká televize nedávno zveřejnila příběh ženy, která potřebovala v zahraničí podstoupit transplantaci obličeje, ale pojišťovna zamítla operaci proplatit. Nebylo ale poprvé, ani naposledy, kdy pojišťovna něco takového odmítla. Podobný osud hrozí i patnáctileté Anetě Navrátilové, které hrozí ztráta ruky, pokud operaci v zahraničí nepodstoupí. Je tady ale naděje, že jí přesto pojišťovna pomůže.

Dívka měla před sedmi lety naplánováno vyšetření nosních dutin a zůstala v nemocnici přes noc. „Sestřička mě zavřela do kojenecké postýlky a špatně zavřela zábranu. Já se o to opřela a vypadla,“ popsala dívka. Aneta měla  otevřenou zlomeninu pravé ruky a především si porušila jeden z hlavních nervů v lokti. Podstoupila od té doby 25 operací, ruku ale může používat jen omezeně a v poslední době ji čím dál více bolí. Nepomáhá ani voperovaný přístroj proti bolesti.

„Nevědí si rady,“ řekla o českých lékařích matka dívky Markéta Navrátilová. Rodina obdržela od lékařů písemné potvrzení, že jim nemohou poskytnout další možnosti léčby. Díky potvrzení je možné, že bude léčba uhrazena pojišťovnou v zahraničí. „Nabídli nám řešení,“ podotkla Markéta Navrátilová. Operace ale přijde na více než šest milionů korun a konečné slovo od pojišťovny ještě nezaznělo.

Vojtěch požaduje rozhodnutí komise zrychlit a zjednodušit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) věří, že se posuzování zrychlí a zjednoduší. „Rozhodování revizních lékařů je různé a ne vždy ideální. Nemá to jasná pravidla, možnost odvolání neexistuje. To chceme změnit,“ slíbil ministr.

Výsledek obrázku pro adam vojtěch

zdroj: e15.cz

Anetu Navrátilovou ale změna nejspíše nezastihne. Operaci potřebuje co nejdříve. Pokud by ji tedy pojišťovna odmítla, musela by se spolehnout na příspěvky od lidí, kteří by přispěli do sbírky na šest milionů – tak jako pomohli Mirce Dobešové a Ivaně Danišové, kterým zahraniční specialisté transplantovali obličej.

Další příspěvky