29 března, 2023
ANO 2011 Vláda

Plán na velkou daňovou reformu obsahuje menší daně, ale vyšší zdravotní pojištění

O největší reformě daní za poslední čtvrtstoletí uvažuje ministr financí spolu s ministrem zdravotnictví.  Řekl to šéf zdravotnického resortu Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro Českou televizi. Zároveň se superhrubou mzdou by se lidem výrazně snížily daně, ale vedlo by to ke zvýšení zdravotního pojištění. Zároveň se snížením mzdy by stát přestal platit za děti, důchodce a nezaměstnané. Zdravotnickým expertům se tento záměr příliš nezamlouvá.

Peníze, které vláda platí za děti, důchodce nebo nezaměstnané už mnoho let pravidelně rostou. Zatímco v roce 2015 zaplatil stát pojišťovnám 60 miliard, letos by to mělo být o 13 miliard více.

Ministryně financí projednává s ministrem zdravotnictví platbu vlády za státní pojištěnce, která by vypadla. Výpadek by vykryl zvýšení zdravotního pojištění, a to ve velké daňové reformě související se zrušením superhrubé mzdy.  Péče o ty, za které platí pojištění stát, by měla po reformě stejná beze změn.

„Chtěla bych, aby ta daňová zátěž byla mnohem nižší, než jsme zamýšleli, ale chci to spojit kompletně s reformou i veřejného zdravotního pojištění,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podrobnější informace o zrušení superhrubé mzdy zatím ministerstvo financí zveřejnit nechce.

Související obrázek

zdroj: zpravy.aktualne.cz

Projednávání o změnách nyní podle ministra Vojtěcha probíhají na expertní úrovni mezi zástupci ministerstva zdravotnictví a financí. „Počítáme všechny varianty. Když řeknu můj osobní názor, tak platba za státní pojištěnce je možná v tomto směru větší jistotou pro zdravotnictví. Na druhou stranu rozumím i pohledu ministerstva financí, takže pohledy se dnes možná trochu různí, ale jednání probíhají,“ uvedl ministr.

Podle ministra Vojtěcha je nezbytné, aby bylo zajištěno, že zdroje porostou. Podotkl, že je otázka, jestli by vyšší zdravotní odvody znamenaly nějaký výrazný nárůst příjmů do systému.

Nesouhlasím s tím, že se to připravuje v tajnosti, říká člen správní rady VZP

Zdravotní experti sněmovních stran, kteří zároveň dohlížejí nad hospodařením VZP, mají k reformě zdravotního pojištění skeptické postavení: „Na ministerstvu se to už nějaký čas připravuje, tak trochu v utajení, a to se mi na tom vlastně líbí nejméně. Je to veliká změna,“ uvedl člen správní rady VZP a  bývalý náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).

Výsledek obrázku pro tom philipp

zdroj: hospitalin.cz

Další členka správní rady Soňa Marková (KSČM) upozornila, že jestliže platba za státní pojištěnce přestane fungovat, stát nebude mít žádnou možnost výrazněji ovlivnit zdravotní péči například v krizové situaci.

Sociální demokraté jsou ochotni o reformě jednat. „Ale musí se říct, jak bude naplněn balík, který zdravotnictví potřebuje a který by neměl zásadně klesat,“ podotkl hejtman Kraje Vysočina a místopředseda správní rady VZP Jiří Běhounek (ČSSD).

Je to právě VZP, která dostává od vlády víc než polovinu z peněz za státní pojištěnce. Ředitel Zdeněk Kabátek připustil, že je ochoten o reformě financování zdravotní péče jednat. Změna by ale podle něj neměla ohrozit stabilitu zdravotního systému. „Platba za státní pojištěnce je dneska významným zdrojem příjmu systému,“ uvedl Kabátek.

Do měsíce by se mělo vědět, zdali se ministerstva dohodnou.

Další příspěvky