30 září, 2022
Politické pořady Vláda

Občané reformě penzí nevěří, říká šéfka důchodové komise

„Začít tam, kde panuje shoda, a pak řešit složitější věci, kde shoda není. Tak by měla postupovat nově vzniklá Komise pro spravedlivé důchody“, řekla v Otázkách Václava Moravce její předsedkyně Danuše Nerudová. Na začátek by chtěla vyřešit nerovnost penzí mužů a žen, nebo zajištění dřívějších důchodů náročným profesím. Člen předminulé důchodové komise, ekonom Miroslav Zámečník, si však myslí, že shoda nastane pouze u hezkých věcí, což bude mít za následek prohloubení dlouhodobé nevyrovnanosti českého penzijního systému.

Výsledek obrázku pro miroslav zámečník

zdroj:cfoworld.cz

Občané České republiky dnes už státu nevěří jako dříve. Myslí si, že důchodová reforma nebude, uvedla v diskusi Nerudová. Podle ní lidé státu nevěří kvůli činnostem minulých důchodových komisí. V komisích zasedalo velké množství expertů, kteří měli velmi propracované modely, ale problém byl v najití „konsensu.“

Nerudová několikrát řekla, že se nedá uskutečnit reforma, kde chybí konsensus napříč politickým spektrem. Reforma podle ní byla reálná jen zemích, kde mají občané vyšší důvěru ve stát.

Výsledkem činností její komise by neměla být reforma, ale změna systému, jeho přizpůsobení, řekla Nerudová.

Podle Zámečníka by reforma měla startovat na shodě, ve které nechceme prohlubovat dlouhodobý deficit. Neboli jak mu bránit na straně příjmů (například jestli zdanit kapitál nebo práci) a na straně výdajů (například změnou věku odchodu do důchodu).

Výsledek obrázku pro penze

zdroj:financnivzdelavani.cz

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové si myslí, že je nejdůležitější, aby lidé, kteří dnes nastupují do svého prvního zaměstnání, věděli, co je čeká v budoucnu. Podle ní je na realizaci důchodové reformy ještě brzo, chtěla by ji tak za deset až patnáct let, ale lidé nevědí, co je čeká za padesát let.

Přes mnohé otázky Václava Moravce se Nerudová nechtěla přímo vyjádřit k touze ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zvýšit  starobní důchody od příštího roku v průměru o 900 korun.

„Považuji ministryni Maláčovou za někoho, kdo je velmi dobře vzdělán, ale přesto se mu líbí dávat návrhy, které oslabují finanční integritu systému. Maláčová přitom podle mě nemá žádnou výmluvu, že by nerozuměla problému.“ Uvedl Zámečník.

Nová komise by se podle něho měla držet hesla: Když nemůžeš pomoci, tak aspoň neškodit, tedy neprohlubovat deficity, a nepodbízet se. A zároveň trpělivě zdůrazňovat, jaké budou následky současných kroků.

Další příspěvky