29 března, 2023
ANO 2011 ČSSD KSČM

Neúspěšný kandidát na prezidenta – Jiří Drahoš, poslal tvrdý vzkaz vládě a komunistům

Neúspěšný kandidát na prezidenta České republiky a současný senátor Jiří Drahoš, společně s lidovcem a bývalým ministrem kultury Danielem Hermanem připomněli 23. 2. dvě různá výročí spjatá s komunistickou stranou. Drahošovi se nelíbí prakticky žádná vládnoucí strana: ANO a ČSSD, jejichž koalice vznikla právě díky KSČM, kterou kritizuje ze všech nejvíc.

Drahoš se k tomuto tématu rozepsal na svém twiteru: „Před devadesáti lety skončil V. sjezd KSČ, kde se komunisté domluvili, jak zakroutit demokratům krkem,“ připomněl tak první výročí.

Tento komunistický sjezd bývalého Československa se konal v holešovické Domovině a to 23. 2. 1929. Díky tomuto sjezdu se komunistická strana definitivně zradikalizovala (tehdejší terminologie pro bolševizaci) neboť se vedení zmocnili „karlínští kluci.“ Jejich vůdcem nebyl nikdo jiný, než Klement Gottwald.

Ačkoliv z tehdejší KSČ odešla většina členů, jež tuto stranu spoluzakládala, získala i přesto v následujících říjnových volbách do parlamentu 753 550 hlasů. Celkově tak skončila jako čtvrtá a to s třiceti mandáty. Tuto svoji pozici si podržela po celých šest let a to až do dalších voleb v roce 1935. Jejich preference se za tu dobu zvýšily. V tomto roce už pro ni hlasovalo 849 495 voličů.

Drahoš tak při zmínce výročí sjezdu KSČ nešetřil kritikou ani vládu, ani KSČM. Na twiteru dále pokračoval: „Dnešní soudruzi se sice snaží vypadat pragmaticky, ale mnozí by rádi pokračovali v Gottwaldově odkazu. Na rozdíl od časů první republiky se od nich současná vláda nechá vydírat.“

To bývalý ministr kultury, lidovec Herman připomněl zcela jinou událost, i když také spojenou s komunisty. Pár větami tak nastínil, o jakou událost se vlastně jednalo a co se stalo před 71 lety: „Politická krize r. 1948 pokračuje. 23. 2. jsou vyzbrojovány tzv. Lidové milice. O jejich vzniku rozhodl ÚV KSČ o 2 dny dříve. Jejich vznik a existence nebyly nikdy upraveny žádným zákonem. Ministerstvo vnitra vydává rozkaz k represím proti demokratickým stranám. Je zastavena dodávka papíru tiskárnám.“

 

Zdroj: eurozpravy.cz

Další příspěvky