29 března, 2023
ANO 2011 KSČM

Na rozdíl od snížení deficitu – sektorovou daň Babiš nevyloučil

Ve čtvrtek večer se uskutečnila schůzka lídra KSČM Vojtěcha Filipa a premiéra Andreje Babiše, na níž mimo jiné projednávali požadavek KSČM na snížení deficitu státního rozpočtu. Ten je plánovaný na 40 miliard. Filip jménem komunistů požaduje jeho snížení o celých 10 miliard, tedy 30 miliard korun. Na tento Filipův požadavek ale Babiš nepřistoupil. Podle slov lídra KSČM se premiér ale nebrání diskuzi o sektorové dani a vyšší dani z hazardu.

Problémem sektorové daně se zabývají také jeho vládní partneři z ČSSD. I oni na premiéra opakovaně tlačí, ale mají na mysli hlavně zavedení speciální sazbu a to především pro bankovní operace.

S čím by mohli komunisté u premiéra uspět, je jimi navrhovaná digitální sektorová daň. Jak uvedl Filip: “Pan premiér zatím odmítá náš požadavek na snížení rozpočtového schodku, ale nebrání se diskusi o sektorové dani a dani z hazardu.“ Jedním dechem po jednání s předsedou kabinetu ještě dodal: “Pan premiér slíbil, že nejprve proběhne diskuse na úrovni ministryně financí Aleny Schillerové a rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. A teprve pak se o tom budeme bavit.“

Celá schůzka lídrů KSČM a ANO trvala zhruba hodinu. Za tu dobu stihli probrat nejenom chyby a problémy jednotlivých členů vlády, ale i zvládli řešit i jadernou energetiku.

Komunisté také žádají po Babišovi výměnu některých ministrů. Jako první výměnu by viděli v případě šéfa diplomacie – sociálního demokrata Tomáše Petříčka. Není jim po chuti, že Petříček velmi razantně razí proevropskou politiku. Dále je jim trnem v oku jeho podporování členství České republiky v NATO a v neposlední řadě chce, aby se stát postaral o syrské sirotky, o kterých je známo pouze to, že žijí osaměle v uprchlických táborech v Řecku. Jelikož mají komunisté blíž k Rusku a Číně, účast Česka v NATO neschvalují. Dalším Petříčkovým negativním jednáním vidí komunisté jeho nedávnou návštěvu Ukrajiny, kde se podle jejich slov nechoval správně. Filip poukazuje na neschopnost šéfa diplomacie distance od tamního zákona, který má na svědomí rozšíření řady válečných veteránů o bývalé příslušníky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery, celosvětově známé jako banderovce.

Šéf komunistů to kvitoval slovy: “Není schopen odmítnout to, že ukrajinští politici oslavují válečného zločince. A to mi hodně vadí, stejně jako to vadí řadě občanů. Myslím ale, že je to předčasná otázka, protože nemáme pravomoc jmenovat nebo někoho doporučovat do vlády. Toto je věcí předsedy ČSSD Jana Hamáčka a také Babiše. Ale my se nevzdáme, budeme říkat své názory a budeme sledovat zda ministři funkce vykonávají dobře či špatně.“

ČSSD má na tuto kauzu zcela jiný názor. Za svým ministrem si stojí. “Nevidím důvod měnit ministry,”reagoval na tuto otázku, kterou mu položil Aktuálně.cz, Hamáček a dodal, že je s prací Petříčka spokojený, tudíž ho měnit nehodlá.

Dalším ministrem, se kterým nejsou komunisté spokojení, je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jemu je vyčítána jeho nečinnost v případě Babišova slibu postavit v Ústí nad Labem nové kardiocentrum.

 

Zdroj: aktuálně.cz

Další příspěvky