30 května, 2023
ČSSD

Ministryně Maláčová chystá revizi dávek na bydlení a růst penzí o 900 korun

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová připravuje revizi dávek na bydlení. „Chtěli bychom aktivizovat cílovou skupinu, zejména sociální prací,“ řekla Maláčová. Chce, aby na dávky na bydlení měli nárok pouze ti, kteří bydlení skutečně využívají, a to pouze nemajetné osoby. Tato revize by měla pomoci zastavit zneužívání dávek na bydlení.

zdroj: Aktuálně.cz

Dávky by se měly podle ministryně poskytovat pouze obyvatelným bytům. „Důležité bude nastavení hygienických standardů,“ uvedla ministryně.

„V tuto chvíli čelím čtyřem různým požadavkům. Za prvé je to požadavek na úsporu, za druhé zastavení zneužívání, třetím cílem je zastavit obchod s chudobou a čtvrtým neublížit těm, kteří nemohou pracovat, a to jsou zejména senioři a děti,“ řekla Maláčová.

Hovořila také o tom, že se připravuje zákon o dostupném bydlení ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Maláčová o chystané revizi sociálních dávek mluvila na tiskové konferenci, na níž byla svých prvních 200 dnů ve funkci.

Tvrdila, že má velkou radost, protože se za posledních pět let zmenšil objem peněz o pětinu, které se vyplácely na dávky na bydlení – příspěvek nebo doplatek na bydlení. Příspěvek mohou dostat lidé, kteří na přiměřené bydlení nestačí 30 procenty svého příjmu a v Praze 35 procenty. Doplatek jako dávku hmotné nouze dostanou ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. „Dlouhodobě výdaje na dávky na bydlení klesají,“ uvedla ministryně. Je to podle ní možné i díky růstu penzí a platů.

„Já si velmi vážím historického navýšení penzí, zvyšování platů ve veřejné sféře,“ řekla Maláčová, která se chystá kandidovat na březnovém sjezdu na pozici místopředsedkyně sociální demokracie, má velmi vysokou šanci, že se dostane do nejužšího vedení ČSSD.

Připomněla, že se za dobu, kdy je funkce, její straně ve vládě podařilo prosadit zrušení karenční doby, tedy obnovení vyplácení nemocenské v prvních třech dnech, či zvýšení minimální mzdy.

Penze by se podle Maláčové měly zvednout o devět set korun

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhne podle Maláčové pro příští rok zvýšení důchodů v průměru o dalších 900 korun. Ministryně chce také prosadit novelu, která by znovu zvýšila podíl pevné části penze. Přidání o 900 korun navrhl premiér Andrej Babiš, ČSSD jeho návrh podporuje.

„Co se týká diskuse zásluhovost versus solidarita, tak je opravdu potřeba mít oba tyto principy v balanci, v harmonii. Zásluhovost je velmi důležitá, na druhou stranu musíme také pomáhat těm, kteří pracovali a mají nízké důchody,“ řekla Maláčová.

200 dnů Maláčové se nelíbí ODS

Nic hezkého o Maláčové neříká opoziční pravicová ODS. „Pro pravicově smýšlejícího člověka bylo těch 200 dnů doslova noční můrou. Všem nejlépe všechno zadarmo, všem přidáme, za neplatiče všechno zaplatíme a všichni si budeme rovni. Pokud by se uvedly v život všechny plány, které paní ministryně práce a sociálních věcí prezentuje, vedlo by to pravděpodobně ke kolapsu státních financí,“ uvedl Jan Bauer, místopředseda výboru pro sociální politiku a poslanec ODS.

„Já od ministryně především očekávám, že připraví změny v penzijním systému a přijde s konkrétními opatřeními na podporu rodiny a dětí. To jsou spojené nádoby, pokud chceme, aby jednou důstojné důchody pobírala i dnešní střední generace. Naprosto nepřijatelné jsou pro nás takové změny v penzijním systému, které by snížily zásluhovost,“ řekl Bauer.

 

Další příspěvky