Ministr zahraničí Petříček mírní výroky o své rezignaci. Reaguje tak na kritiku komunistů

Ministr zahraničí Tomáš Petříček, byl v neděli hostem pořadu televize Prima Partie, kde se rozebírala jeho možná rezignace. Jde o návaznost na kritiku komunistů, kteří by uvítali jeho odchod z vlády. Podle jeho slov ovšem premiér Andrej Babiš s ministrem zatím nic neřešil.
Podnětem ke kritice KSČM k jeho práci, byl Petříčkův postoj k nedávno vzniklé krizi ve Venezuele. Komunistům dále vadí i jeho výroky ohledně Ukrajiny. Petříček ovšem toto vetoval a prohlásil, že se pouze řídil vládním prohlášením. Navíc je prý s jeho prací spokojený i vicepremiér a předseda vlády ČSSD – Jan Hamáček.
Kritika od komunistů ovšem nepřišla poprvé. V TV Prima Partie se již ke kritice přidal i další host – poslanec Daniel Pawlas (KSČM). Ten zopakoval, že jeho straně vadí především Petříčkovo uznání opozičního lídra Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Na přetřes přišla samozřejmě i nedávná návštěva ministra Ukrajiny. Podle Pawlase Petříček dostatečně neodsoudil činy ukrajinských banderovců, kteří ještě donedávna byli považování za válečné zločince. Z toho komunisté usuzují, že nejsou řádně hájeny české zájmy.
Petříček se ovšem brání slovy, že veškeré jeho kroky, co se Venezuely týká, byly předem konzultovány a schváleny veškerými ústavními činiteli. Mají dokonce podporu i prezidenta Miloše Zemana. Ohledně návštěvy Ukrajiny prohlásil, že se tématu banderovců pečlivě věnoval. Cestu vidí ve zřízení odborné komise, která bude mít za úkol zabývat se spornými historickými tématy, tak jak tomu bylo již v minulosti například v podobných otázkách Česko – Německých či Česko – Polských vztazích.
Ministr zahraničí již dříve uvedl, že v případě jeho nezvolení na březnovém sjezdu ČSSD místopředsedou strany, bude zvažovat své setrvání ve vládní funkci. Bral by to jako signál, že dělá svoji práci špatně a proto by nezískal podporu své strany. Ovšem v nedělní Partii svá slova mírnil. Hodlá totiž na sjezdu ČSSD předstoupit před delegáty a představit jim svoji vizi dalšího působení v politice. V případě svého neúspěchu má v plánu se zeptat nového stranického vedení na jejich názor, ohledně jeho důvěry. Teprve poté, až jak mu bude odpovězeno posoudí, zdali se funkce vzdá či nikoliv.
Petříček dále uvedl, že kritika komunistů není na místě, neboť nejsou ani součástí vládní koalice. Zároveň prohlásil, že se zahraniční orientace KSČM liší od stávajících vládních stran, tedy ANO a ČSSD. Upozornil také na fakt, že má velkou podporu předsedy své domovské strany – Jana Hamáčka. Ten se konec konců vyjádřil, že je s prací Petříčka spokojený. Ministr zahraničí také naznačil, že s ním dosud neřešil kritiku komunistů ani premiér Andrej Babiš. Hned poté dodal: “Nicméně ve středu bude vláda, uvidím, jestli bude toto tématem jednání s panem premiérem.“
Ministři z hnutí ANO dostali od Babiše za úkol sepsání všech jejich aktivit a to do konce února. Chce vědět, co ve svých resortech plánují a co zatím dokázali. Na tiskové konferenci k tomuto tématu prozradil, že se rozhodně nechystá na základě dodaných podkladů rozdávat jakési vysvědčení, či využít jejich podklady k případným úvahám k odměně vlády. Dále slíbil, že v žádném případě nehodlá ani hodnotit návrhy úspor svých ministrů ve svých resortech.
Počátkem února také Babiš hovořil o žádostech na ministry ANO. K tomuto tématu se také vyjádřil Hamáček, který prohlásil, že takové, ani žádné jiné hodnocení od členů vlády, kteří byli nominováni sociálními demokraty, chtít nebude. Podle jeho slov je s nimi totiž ve velmi blízkém kontaktu.
Zdroj: aktuálně.cz