29 března, 2023
ODS

Klaus ml. a jeho příměr o židovských transportech. Fiala se za něj omluvil

V úterý se ve Sněmovně rozohnil Václav Klaus ml. (ODS). Přirovnal ji k židovskému výboru, protože dle jeho slov neschvaluje žádné zákony, ale spíše rozhoduje o tom, koho pošle do transportu, přesně jako se to dělo za druhé světové války ve sběrných táborech. Klausův kritický proslov vznikl na základě debaty o schvalování evropské směrnice GDRP, za niž schytal obrovskou kritiku. Kolize ve Sněmovně došla dokonce tak daleko, že se šéf ODS Petr Fiala poslancům za Klause ml. následně omluvil.

„Projednáváme něco, co občané ČR nechtějí. To je nařízení EU, to sem přilítlo a my tu teď zoufale hledáme, jak to zmírnit. Mně to připomíná, jako když jsme židovský výbor, který má vypravit transport a my jen tak rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty že půjdou až příštím vlakem. A jinak děláme to, co nám řeknou,” doslovně prohlásil na plénu Sněmovny poslanec za ODS Václav Klaus ml.

Se svojí kritikou šel ale ještě dál: „My tu jako ovce zvedáme ruku a v nějaké podobě to podáváme dál.“

Jeho vystoupení bylo reakcí na debatu k zákonu o zpracování osobních údajů, který vzešel jako evropské nařízení GDPR. Její předlohu jako nevyhovující vrátil poslancům k projednání senát.

Klaus mladší šel ovšem ve svých plamenných slovech ještě dál. Podle něj rozhoduje Sněmovna České republiky pouze o 57% zákonů. O těch ale nemohou rozhodnout poslanci.

Reakcí na jeho slova vznikla v řadách poslanců ČSSD, KDU-ČSL a Starostů vlna nevole a obrovská kritika. Po té se u řečnického pultíku vyjádřil i šéf ODS – Petr Fiala: „Jménem ODS se omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus.” Hned na to na několik minut opustil sál.

Václav Klaus ml. si na to konto ještě přisadil slovy: „Můj příměr byl možná drsný, ale sedí.“

Zbývající poslanci po slovech Václava Klause ml. nešetřili kritickými slovy. Mimo jiné mu doporučili pořádného nastudování fungování Evropské unie. Jako argument použili fakt, že i Česká republika má v orgánech Evropské unie své zástupce. Tudíž je i v naší kompetenci zasahovat do procesu schvalování a to přímo na Evropské půdě.

Předseda STAN Petr Gazdík svými kritickými slovy také nepřímo pokáral Klause ml.: „Chtěl bych vyzvat Václava Klause ml., aby si nastudoval, co tady schvalujeme a neschvalujeme.“

Pozadu s kritikou nezůstal ani poslanec za ČSSD Petr Dolínek: „EU není něco samo o sobě, to je setkávání ministrů, komise, Evropský parlament atd. Vaše vyjádření mi přijde urážlivé a zbytečné. Vy se tady z těch lidí snažíte dělat štvance. Vaše vidění světa se s mým neslučuje a jsem rád, že jste menšina v této populaci.“

 

Zdroj: novinky.cz

Další příspěvky