29 března, 2023
ANO 2011

KDU-ČSL a TOP 09 mimo Sněmovnu. Volby by vyhrálo hnutí ANO

 

Podle průzkumu agentury Kantar CZ z přelomu února a března, by sněmovní volby s přehledem a obrovským náskokem před ostatními stranami vyhrálo hnutí ANO. Celkově dostalo v zmiňovaném průzkumu 31% hlasů. Výsledky ankety zveřejnila v neděli Česká televize. Ta dále uvedla, že se hluboce za vítěznou stranou umístili Piráti a třetí příčku obsadila ODS. Tyto dvě strany podpořilo o polovinu míň voličů, než stranu vítěznou.

Celkový žebříček oblíbenosti politických stran podle průzkumu tedy obsadilo na prvním místě hnutí ANO s 31% hlasů. Druzí Piráti obsadili pomyslné druhé místo s 17,5% hlasů, Občanská demokratická strana (ODS) by získala o 5%méně – 12,5% hlasů. Nejedná se tak o žádný překvapivý zvrat, neboť předchozí průzkum (z ledna) této agentury se výsledky prakticky nezměnily. Sněmovní propad ale zaznamenaly strany KDU-ČSL a TOP 09. Tyto strany by bohužel do jejich lavic neusedly.

Pro změnu posun v žebříčku směrem nahoru zaznamenalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), která se ze sedmi procent vyšplhala na 9,5%. V těsném závěsu se umístila ČSSD, jež se posunula z pěti procent na 6,5%. Vstup do sněmovny by také měli zajištěný komunisté – rovných 6% hlasů. Starostové se umístili na pěti procentech.

Jak je výše uvedeno, propad pod pětiprocentní hranici zaznamenali Lidovci a Topka, oproti poslednímu průzkumu, kdy se KDU-ČSL držela na rovných 5%. Důvěru by jí vyslovilo pouze 4,5% hlasů. TOP 09 by se propadlo ještě víc. Z předchozích 5,5% hlasů spadla na rovná 4%.

Agentura Kantar CZ, která průzkum prováděla od 9. února do 1. března, do něj zařadila 890 respondentů. Jednalo se o voliče nevylučující svoji účast u voleb a jejich volba je neměnná.

Podle ostatních provedených průzkumů jiných agentur nekompromisně vítězí hnutí ANO. Například průzkum agentury Medianuba uvádí, že by ANO dostalo dokonce 33%. ODS a Piráti po 13%. Centrum pro výzkum veřejného mínění uvádí pro ANO 30,5%, Piráti a ODS shodně 14,5%. Agentura STEM uvádí velmi podobné výsledky – ANO 31,9%, Piráti 15,7% a ODS 11%.

 

 

 

Zdroj: iDNES.cz

Další příspěvky