8 srpna, 2022
ANO 2011

Jednat s Kimem? Podle Babiše lepší, než válka

Před cestou do Spojených států, pochválil český premiér Andrej Babiš amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pochvala se týkala Trumpova jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ohledně jaderného odzbrojení. Pro americkou agenturu AP Babiš poznamenal, že takováto jednání mají obrovský smysl a stoprocentně je to lepší řešení, než zbytečný válečný konflikt.
Český premiér také poznamenal, že je v silách Spojených států využití svého obrovského vlivu, co by stálého člena Rady bezpečnosti OSN a to hlavně k dojednání definitivního míru v Sýrii. Podle jeho slov je nutná komunikace se syrskými představiteli a ne jen kritika režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Premiér dále soudí, že „je nutné zapojit všechny státy, které by do toho mohly mluvit.“ Babiš dále zmínil i politiku Evropské unie. Podle něj není dostatečně vlivná, aby mohla jakkoliv ovlivnit dění na Blízkém východě.

 

AP dále zmiňuje fakt, podle něhož je předmětem sporu mezi Evropskými zeměmi (včetně České republiky) a USA hlavně obchodní politika Washingtonu. Nemálo Evropanů se zcela právem rozhořčilo Trumpovým zavedením cel na ocel a hliník. V poslední době navíc hrozí cla na import evropských automobilů. Český premiér komentoval i tento problém slovy: „Je nezbytné udělat všechno pro to, abychom se v tomto ohledu vyhnuli eskalaci. Je třeba o tom jednat. Doufejme, že rozhovory skončí řešením přijatelným pro obě strany, abychom se vyhnuli obchodní válce.“

Dalším ožehavým tématem se stala otázka kybernetické bezpečnosti. Podle americké agentury by se měli Babiš s Trumpem snažit shodnout i v této problematice. Vždyť před tímto problémem varovaly jak české úřady, tak ty americké. Konkrétně se jedná o používání hardwaru a softwaru čínských firem Huawei a ZTE. „Bylo by dozajista špatné, kdyby kriticky důležitá státní infrastruktura byla závislá na technologiích, které mohou být napojeny na stát sledující politické cíle,“ řekl Babiš.

 

Zdroj:E15.cz

Další příspěvky