29 března, 2023
ANO 2011 Vláda

Faltýnek tvrdí, že o mýtu jednal proto, že Ťokovi hrozilo odvolání. Žádné pověření prý nepotřeboval

Místopředseda ANO a pravá ruka Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek  uvedl, že  mýtný systém začal řešit v době, kdy bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hrozil odvoláním ministra dopravy Dana Ťoka. Faltýnek tvrdí, že v tuto chvíli není prověření na místě. Před dobou říkal, že o mýtné projednával se zástupci firmy Kapsch a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) z pověření koaliční rady pro dopravu.

Výsledek obrázku pro faltýnek

zdroj:euro.cz

Faltýnek uvedl, že v červnu 2015 během koaliční rady ČSSD, ANO A KDU-ČSL Sobotka vyzval Ťoka, aby do konce července vyřešil nevýhodnou smlouvu s firmou Kapsch. Pokud tak neučiní, hrozil Sobotka, že Ťoka nechá odvolat.

„V tom momentě, protože mýto byla a je politická záležitost a hrozilo, že stát nebude vybírat mýto, že nedojde k dořešení problematické smlouvy, tak jsem do toho jako účastník jednání a první místopředseda ANO aktivně vstoupil a začal to řešit,“ řekl Faltýnek.

Podle Faltýnka se podařilo dohodnout zrušení údajně nevýhodných dodatků smlouvy s firmou Kapsch a také slevu 1,5 miliardy korun.

„V momentě, kdy pan premiér Sobotka říká našemu ministru dopravy, vyřeš ten problém do konce července, nebo tě odvolám, nepotřebuji žádné pověření jako první místopředseda ANO, abych problém nezačal okamžitě řešit. A já jsem ho vyřešil,“ tvrdí Faltýnek.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) řekl, že považuje Faltýnkovo chování s účastníky soutěže za nestandardní.

Jurečka tvrdí, že si nepamatuje, že by byl Faltýnek pověřen vládou nebo koalicí

Faltýnek prohlásil, že mýtné projednával s představiteli firmy Kapsch a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z pověření koaliční rady pro dopravu. Bývalý ministr Sobotkovy vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) si ale nepamatuje, že by tehdejší kabinet či vedení koalice pověřily Faltýnka jednáním o mýtu.

Související obrázek

zdroj: novinky.cz

„Nepamatuji si nikdy v minulosti, že by padlo – ať už na úrovni koaliční rady, vlády nebo takzvaného monitorovacího výboru pro výběr mýtného systému – nějaké pověření pro pana Faltýnka, aby on vyjednával otázku výběru mýtného systému, případně dojednával nějaké záležitosti s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,“ míní Jurečka.

„Pokud vzniklo někde uvnitř ANO, tak to je jiná záležitost,“ dodal Jurečka, který měl Sobotkově vládě na starosti zemědělství. Podle Jurečky je také neprofesionální a neobjektivní ÚOHS ani to, že jeho šéf Petr Rafaj na takový „formát, způsob a místo“ schválil.

Související obrázek

zdroj: novinky.cz

Policejní zásah u Faltýnka doma

Policie kvůli údajnému ovlivňování zakázek zasahovala na několika místech, třeba na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikdo ale nebyl obviněn. Server Novinky.cz uvedl, je Rafaj podezírán policií a ředitel české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této situaci je možné, že je Faltýnek do všeho zapleten, neboť s oběma jednal. Faltýnek uvedl, že celou záležitost vysvětlí poslancům.

Výsledek obrázku pro karel feix

zdroj: tyden.cz

Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného systému a věcí se zabýval antimonopolní úřad. Policie na úřadu zasahovala kvůli údajnému ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém mýta. Rafaj ale přesto věří tomu, že se po vyšetřování ukáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla správná a nikdo je neovlivňoval.

Kapsch má na starosti mýtný systém v Česku od roku 2007, v tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS  loni v květnu výběr vítěze zrušil, v září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch spoléhá na soud.

Další příspěvky