Důchodová komise se bude nejdříve zabývat nižšími penzemi žen. Podle Maláčové se na tom shoduje většina poslanců

Poslanci se poslední dobou zabývají především zvýšením penzí pro seniory. Snaží se najít peníze, kde se dá. Uvažovalo se i o zrušení slev na jízdném pro seniory a studenty. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ale nejdříve vyřešit nesrovnalosti v penzijním systému, například zvýšit penze ženám nebo zajistit dřívější odchod lidí do důchodu u určitých profesí.
„Příjmy jsou jedna ze čtyř totálních priorit a určitě se k tomu dostaneme, ale zároveň jsem zdůraznila, že chceme začít nižšími penzemi žen, a to z toho důvodu, že si myslím, že na této otázce je největší politická shoda,“ řekla Maláčová. V březnu by měla mít důchodové komise od ministerstva práce mít možných pět řešení penzí žen.
Ministryně si myslí, že by mohla komise projednávat příjmy a udržitelnost systému koncem roku. „Uvítali bychom nějaký návrh paní ministryně, jak udržet stávající důchodový systém. Jak do něj získat peníze, aby byly peníze na důchody nejen teď, ale i pro naše děti a vnoučata,“ poznamenala poslankyně Pavla Golasowská.
Má vzniknout mapa priorit příjmové stránky
Na úvodním setkání komise pro spravedlivé důchody se projednávala třeba o demografická zpráva Českého statistického úřadu nebo zpráva Národní rozpočtové rady o udržitelnosti systému.
Komise je tvořena 44 zástupci parlamentních stran, úřadů, odborů, zaměstnavatelů, univerzit a neziskových organizací. V nejbližší době by se komise měla rozhodnout o tom, jakým směrem se v příštích letech budou ubírat úpravy důchodového systému. Možné shody mají naznačit výsledky dotazníku, který dostali všichni členové. Ti odpovídají na to, jaká má podle nich být míra solidarity a zásluhovosti, podíl výdajů na HDP či poměr penze ke mzdě.
„Zjistíme mantinely, ve kterých se pohybujeme. Budeme vědět, jakou míru konsenzu v jednotlivých oblastech potřebujeme najít, aby návrh mohl být realizován, a to po dlouhou dobu. Nemůžeme dělat opatření, která budou v platnosti dva tři roky,“ uvedla šéfka komise a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
zdroj: Česká televize
Podobnou mapu představ politických stran o systému penzí měla už předchozí Potůčkova komise v minulém volebním období za Sobotkovy vlády. Nerudová uvedla, že výsledky a zjištění dotazníku její tým s jistotou využije.
Maláčová doufá, že se každému tématu bude tým věnovat na dvou nebo třech zasedáních.
Stárnoucí společnost může být zátěží pro rozpočet
Česká společnost je stále starší a seniorů přibývá. Lidé nad 65 let zastávají necelou pětinu obyvatel, na počátku 40. let by to měla být zhruba čtvrtina a od 60. let kolem 29 procent.
Podle propočtů ministerstva práce by se důchodový systém mohl výrazně propadnout, kdyby se nijak nezměnil.
Pokud by byl penzijní věk stále 65 let, v roce 2060 by schodek mohl činit 3,4 % HDP. V dnešních částkách by tak výdaje byly vyšší než příjmy asi o 172 miliard korun.