29 března, 2023
Vláda

Děti nebudou platit pojištění, míní Schillerová. Návrhem si však není jistá

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připouští neúspěch jejího návrhu, a to změnu systému zdravotního pojištění. Schillerová to uvedla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Miroslav Kalousek (TOP 09) tvrdil, že jeho strana předloží jiný a více shovívavější návrh.

Cílem změn je podle ministryně určení systému, který nebude závislý na ekonomickém cyklu. Ministerstvo financí uvažuje o zastavení placení zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Mělo by se to uskutečnit po zrušení superhrubé mzdy. TOP 09 chce přeložit vlastní návrh, který by měl navrhnout jiné řešení.

“Chtěla bych říct všem důchodcům, dětem, studentům, rodičům na mateřské dovolené, rodičovské dovolené, nezaměstnaným, kteří jsou v registru nezaměstnaných, že ani na sekundu neuvažovalo ministerstvo financí o tom, že oni by platili pojištění,” uvedla v pořadu ministryně Alena Schillerová.

Myslí si, že je nesmysl rušit od roku 2021 superhrubou mzdu, když její návrh neprojde. Předseda ČSSD Jan Hamáček vidí ve zrušení superhrubé mzdy riziko.

Bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že TOP 09 přijde s vlastním návrhem, který bude více shovívavější.

“Stát dnes za své pojištěnce platí čtyřikrát méně, než odvádí zaměstnanec se zaměstnavatelem z průměrného platu. Navrhujeme snížení zdravotního pojištění a zvýšení plateb státu za důchodce a děti. Zvýší se tak čistá mzda, sníží cena práce a pojistné částky budou férovější,” uvedl.

Návrh Schillerové by podle Kalouska akorát přitížil živnostníkům a zaměstnancům. Schillerová v návrhu vidí přesný opak, prý by naopak vydělali.

Výsledek obrázku pro kalousek

zdroj:top09.cz

Ministryně financí uvedla, že je nezbytné v debatě o problematice dále pokračovat. “Dnes nemáme systém u zdravotních pojišťoven, a to můj návrh obsahuje, aby se zdravotní pojišťovny chovaly proticyklicky. To znamená, nemáme tam jasná pravidla na vytváření rezerv v dobách ekonomického růstu, kdy je tento systém v přebytku. Chci, aby se rezervy vytvořily a systém vyrovnávaly,” dodala.

K návrhu ministerstva financí se vyjádřil také místopředseda hnutí ANO Richard Brabec. V pořadu televize Prima Partie označil návrh ministryně za makroekonomickou debatu, jak by bylo možné ušetřit peníze na zrušení superhrubé mzdy.

“Ta úvaha zásadní reformy není na stole ani ke koaličnímu jednání, ministryně Schillerová vede tuto debatu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO). Není to oficiální návrh,” uvedl.

Dodal, že se o návrhu zatím nejednalo ani v rámci hnutí ANO. Dále uvedl, že by vláda nikdy nedopustila, aby zdravotní pojišťovny neměly peníze, například v době recese.

Výsledek obrázku pro richard brabec

zdroj:novinky.cz

Stát letos za svého pojištěnce odvádí 1018 korun. Loni to bylo 969 a předloni 920 korun. Minimální záloha na zdravotní pojištění pro živnostníky letos činí 2208 korun a pro lidi bez zdanitelných příjmů 1803 korun. V minulém roce to bylo u živnostníků 2024 korun a pro osoby bez příjmů 1647 korun.

Schillerová také slibuje vyšší penze

Ministryně Schillerová v Otázkách Václava Moravce také řekla, že by se penze mohly v příštím roce zvýšit o zhruba 750 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předtím uvedla, že navrhne zvýšení penzí v průměru o 900 Kč. Na sjezdu ČSSD, který se konal v Hradci Králové, nová místopředsedkyně ČSSD Maláčová potvrdila, že sociální demokraté budou na 900 korunách trvat.

“Podle posledních propočtů, co mi říkal můj tým … tak to vypadá už teď asi na 750 korun ta valorizace,” uvedla v neděli Schillerová. Přesná čísla budou mít k dispozici později, až Český statistický úřad v březnu poskytne další údaje.

“Ale teď to tipujeme na 750 korun, což je částka, se kterou já počítám ve státním rozpočtu na rok 2020,” řekla. V souvislosti s tím, že o 900 korunách hovořil i premiér a předseda ANO Andrej Babiš, Schillerová řekla, že ona se jako ministryně financí musí zajímat o to, “jaká bude udržitelnost toho rozpočtu i v dalších letech”.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v České televizi uvedl, že vláda promrhala pět let a dosud nepředložila penzijní reformu, která by důchodový systém stabilizovala. “Není tady nic, pouze hádky o zvyšování důchodů,” uvedl. Podle něj to bude mít důsledek vůči životům miliónů lidí.

“Až půjdou silnější generace do důchodu, tak prostě ty důchody (bez penzijní reformy) se skutečně propadnou,” řekl.

Související obrázek

zdroj:ČT24.cz

Česká správa sociálního zabezpečení vyplatila loni v září 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Starobní důchody pobralo 2,41 milionu lidí. Šéfka nové důchodové komise Danuše Nerudová nedávno řekla, že více než polovina seniorek a seniorů v České republice dostává od státu méně než 13 258 korun. Své důchodové systémy mají i resorty vnitra či obrany.

Další příspěvky