29 března, 2023
Prezident

Český prezident Miloš Zeman slaví šest let na hradě.

Dnes je to přesně šest let, kdy se Miloš Zeman stal poprvé naším prezidentem. Na hrad se proto sjeli jeho podporovatelé, se kterými chce toto výročí oslavit.

Úvodem prezident Zeman poděkoval stovkám svých příznivců nejen za podporu v kampani při předloňských volbách, kdy byl opět v demokratických volbách zvolen hlavou našeho státu. Mezi pozvanými nechyběl ani premiér Andrej Babiš (ANO) se svou chotí Monikou. Jako třešničku na dortu hosté kvitovali zpěv francouzské šansoniérky Mireille Mathieu.

Prezidentovi hosté se sjíždějí na Hrad počátkem března každoročně, kdy všichni oslavují zdárné završení dalšího roku Zemanovy funkce – hlavy státu. Miloš Zeman vyhrál poprvé volby v roce 2013. V roce 2018 se ujal prezidentského mandátu podruhé.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček již na začátku týdne avizoval, že oslava se bude konat ve Španělském sále, kde se sejde asi 1000 hostů. Jak informoval zpravodaj ČTK, mezi pozvanými hosty jsou například: předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, dva bývalí ministři vnitra a zahraničí Jan Kohout a Martin Pecina anebo ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

V úvodu setkání se prezident ujal slova v krátkém projevu. Mimořádně se ale nevěnoval politickým tématům. Pouze oznámil, že letos nezazní tradiční árie z Rusalky. „Když ji slyšíte pořád, není to už k poslouchání,“ uvedl s humorem sobě vlastním.

Na závěr se zaměřil na manželku hradního kancléře Vratislava Mynáře – Alexandru, které popřál narození zdravého dítěte a zároveň jí poděkoval za to, že slavnostní večer uváděla. Současně také oznámil, že letošní hlavní hvězdou bude francouzská šansoniérka Mireille Matthieu, která do Prahy zavítala v rámci svého evropského turné, nazvaného Made in France.

Francouzská zpěvačka, jež letos oslaví už sedmdesáté třetí narozeniny, vyprodala u nás dva veřejné koncerty. Ty se pořádaly v pátek a v sobotu v Kongresovém centru.

Úžasný kulturní zážitek si hned v pátek nenechala ujít první dáma – Ivana Zemanová. Neváhala ani navštívit její koncert v roce 2017. Podle mluvčího Ovčáčka vznikl plán na pozvání této světoznámé šansoniérky vloni v červnu a to poté, kdy se prezident Zeman s manželkou setkali s Matthieu osobně na Pražském hradě.

Šansoniérka se stala po úmrtí slavného Charlese Aznavoura jednou z posledních žijících zpěvaček slavného francouzského šansonu.

Do podvědomí fanoušků šansonu se dostala mimo jiné hlavně díky skladbám Mon credo, Qu`elle est belle či Mon bel amour d`été. Matthieu také udala módní trend, co se účesu týká. Její typický účes se stal ve své době doslova módním hitem.

 

Zdroj: novinky.cz

Další příspěvky