29 března, 2023
ANO 2011 ČSSD Piráti

Až stamiliony odškodného žádají od státu nájemníci bývalých bytů OKD

Známá kauza týkající se OKD, se opět dostává do popředí zájmu médií. Zasloužili se o to nájemníci bývalých bytů OKD na Ostravsku. Ti chtějí žádat po státu odškodnění, jelikož do bytů investovali vlastní peníze a to na opravy. V konečné fázi ovšem (ačkoliv dostali slib) nedostali žádnou šanci si byty odkoupit.

Ti, kteří si před desíti lety prokazatelně o odkup bytů zažádali, chtějí 50 – 100 tisíc Kč a to pro každého.

Celkově se tak může konečná částka vyšplhat až na několik set milionů korun, neboť podle sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ se jedná zatím o šest a půl tisíce lidí. Postižení současně požadují po vládě, aby stát vymožené (tím pádem dlužné) peníze vymáhal po bývalém majiteli Zdeňku Bakalovi a jeho finanční skupině, kteří mají čachry s byty OKD na svědomí. Není žádnou novinkou, že již v únoru roku 2005 sám finančník ne jednou veřejně deklaroval upřednostnění stávajících nájemníků a sliboval jim předkupní právo.

To se jak známo ovšem nikdy nestalo. Ba naopak, Bakala lehce nabyté byty prakticky okamžitě převedl realitní společnosti RPG Byty. Tato společnost je v roce 2015 prodala firmě Residimo s nejasnými vlastníky. Jednalo se o vazby na Lucembursko.

Před několika dny poslal šéf sdružení Roman Macháček otevřený dopis samotnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v němž žádal o schůzku. V dopise, jehož kopii má k dispozici deník Právo, je doslovně uvedeno: „Vzhledem k řadě pochybení státu i jeho dlouhodobé nečinnosti, která vedla k poškození zájmů nájemníků bytů OKD, i vzhledem k délce trvání celé kauzy (15 let) navrhuji s naším sdružením, abyste zahájil jednání o odškodnění pro nájemníky bytů OKD.“

Macháček dále upozorňuje: „Předběžně navrhujeme odškodnění ve výši 50 až 100 tisíc korun. Jeho rozsah a výše by ale měly být předmětem jednání. Nechceme však, aby toto odškodnění ve výsledku platil stát a daňoví poplatníci.“

Podle Macháčka získal Bakala při koupi OKD nedovolenou veřejnou podporu. Šéf sdružení doufá, že ke stejnému závěru dospěje i Evropská komise, čímž by stát mohl od Bakaly získat až 20 miliard Kč.

Smutný je ovšem fakt, na který Macháček upozorňuje – kauzou privatizace OKD z roku 2004 se celou dobu zabývají české soudy. „Evropská komise je ale v této věci zatím nečinná a vyčkává na projednávání u soudu,“ dodává.

Vloni v květnu přitom soud pro Prahu 2 zprostil obžaloby dva někdejší manažery Fondu národního majetku, Zároveň smetl ze stolu i obvinění znalce, který společnost při privatizaci OKD oceňoval.

Státní zástupce se proti tomu ale odvolal a tak se bude příští týden celý případ opět projednávat a to u pražského městského soudu. V obžalobě bývalých úředníků a znalce mimo jiné stojí obvinění, že kvůli nim vláda prodala podíl státu v roce 2004 pod cenou a přišla o více než 5,7 miliardy.

V dopise stojí navíc upozornění na nezákonný postup státu, co se bytů OKD týká a to již z roku 1990. Tehdy je totiž místo převodu na přednostní prodej stávajícím nájemníkům či obce vložil do nově vzniklé akciové společnosti OKD.

I předseda parlamentní vyšetřovací komise k OKD a poslanec za Piráty – Lukáš Černohorský se letos v únoru vyjádřil v tomtéž duchu. Jak prozradil, jsou závěry

vyšetřovací komise jasné – vložení bytového fondu do nově vznikající akciové společnosti OKD „bylo s největší pravděpodobností v rozporu se zákonem“.

Upozornil také na fakt, že se stát měl v každém případě řídit tehdejším platným zákonem o osobním vlastnictví bytů, který hovořil zcela jasně – byty mohou být převáděny pouze stávajícím nájemníkům.

Tak se ale nestalo ani poté, kdy byla v roce 2004 OKD zprivatizovaná a tak získala 100% akcií důlního gigantu (tím pádem i byty) nejdřív společnost Karbon Invest, kterou vlastnili podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava. Teprve od nich získala OKD Bakalova finanční skupina.

Macháček dále pokračuje: „Myslím si, že je reálné odškodnění vyjednat. A bude čistě na vůli státu a politiků, aby se k tomu postavili čelem.“ Jak také uvedl, v dopise Babišovi dále stojí rada, aby se stát snažil získat bytový fond OKD zpět do vlastních rukou. Srovnává také osud nájemníků OKD s osudem lidí, jež byli podobným způsobem podvedeni H-Systemem.

K celé záležitosti se také vyjádřil i ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek. Ten vloni rozhodl odškodnit šedesát nájemníků za neúměrně dlouhou dobu trestního řízení, táhnoucí se neuvěřitelných 13 roků. Pro každého z nich je tak adekvátní odškodnění v průměru 100 tisíc Kč.

 

Zdroj: novinky.cz

Další příspěvky